Szkoła Podstawowa w Sądowie

Szkoła Podstawowa w Sądowie jest małą wiejską placówką leżącą w miejscowości Sądów gminy Dolice w powiecie stargardzkim. Szkoła Podstawowa jest publiczną szkołą. Pierwsze arkusze ocen zawierają datę 1947 roku. W latach 80 szkołę przeniesiono ze  starego, ciasnego budynku do zmodernizowanego i zaadaptowanego na potrzeby edukacyjne obiektu z 9 salami dydaktycznymi, pokojem nauczycielskim, gabinetem dyrektora i pomieszczeniami sanitarnymi oraz gospodarczymi. Wielką niedogodnością placówki jest brak sali gimnastycznej, zajęcia wychowania fizycznego przy niesprzyjającej pogodzie prowadzone są na holu szkolnym. Czas trwania cyklu kształcenia w Szkole wynosi 8 lat. W Szkole Podstawowej w Sądowie prowadzi się po jednej klasie w oddziale, zespół przedszkolny oraz oddział przedszkolny. Do obwodu Szkoły należą miejscowości: Sądów, Sądówko, Ziemomyśl A, Ziemo­myśl B, z których to miejscowości dzieci są dowożone i odwożone na koszt Gminy Dolice. Szkoła działa na podstawie statutu oraz zgodnie z Ustawą o systemie oświaty z dnia 07 września 1991 roku i wynikającymi z niej rozporządzeniami wy­konawczymi. Utrzymywana jest ze środków budżetowych gminy. Zadania edukacyjno-wychowawcze realizuje 17 nauczycieli, oraz dwoje pracowników obsługi.

Obecnie szkoła dysponuje całkowicie odnowioną i wybudowaną od podstaw  bazą infrastruktury. Od września 2009 roku w szkole nastąpiły duże zmiany związane z inwestycjami i poprawą standardów nauczania i wychowania. W ramach programu ,,Radosna Szkoła” powstał długo oczekiwany i potrzebny w ramach wszechstronnego rozwoju, zwłaszcza młodszych dzieci, nowoczesny szkolny plac zabaw wkomponowany w tereny zielone szkoły, będący jej dużym atutem i ozdobą. Organ Prowadzący z pomocą funduszy unijnych na miejscu starego boiska ziemnego, wybudował w 2010 roku wielofunkcyjne boisko sportowe z miejscem do gry w piłkę ręczną, siatkową, koszykową oraz z kortem tenisowym, które posiada nowoczesną sztuczną nawierzchnię.

Aby powstrzymać wzrost aktów wandalizmu założono szkolny monitoring, który przyczynił się do większego bezpieczeństwa na terenie szkoły. Jak w wielu popegeerowskich miejscowościach województwa zachodniopomorskiego, szkoła nasza jest jedyną placówką kulturalno-oświatową środowiska, działającą dla dobra wszystkich mieszkańców, współpracującą z sołectwem i Urzędem Gminy. Stan dużego bezrobocia i ubóstwa mieszkańców naszego środowiska jest przyczyną wielu problemów wychowawczych i edukacyjnych, z którymi szkoła w myśl jej podstawowych obowiązków musi sobie radzić. Wielką pomocą przy organizacji i realizacji wycieczek szkolnych, imprez środowiskowych i uroczystości organizowanych przez szkołę jest współpraca z zarządem Spółki ROLHAN, która zawsze służy pomocą i wsparciem finansowym.

• Szkoła Podstawowa w Sądowie
    Sądów 30, 73-115 Dolice